Karákoram a Himaláje 24, díl 3.; Nečekaná ztráta
Klikatící se silnička přes hory do údolí řeky Alamut, byla fantastická, a dokážeme si představit, že nějaké to brčko cestou by ji ještě ozdobilo. To jo. I pohled na terasy rýžových políček v údolí by THC vytunilo lépe než Photoshop. O tom žádná.
V mnoho set tisícovém městě jsme našli ten správný dům, ale pak už to bylo jen smutnější a smutnější. Měli jsme s sebou fotku nás, Khalila a jeho ženy a sester z minulé návštěvy (2018) a ukazovali jsme ji sousedce, abychom si osvěžili v paměti, které že jsou to dveře. Žena v černém odpovídala tolikrát souslovím, ve kterém se vyskytovalo slovo mort (a Perština je indoevropský jazyk), že když pak její slova řekla Satya do překladače, ten to přeložil jako: is death. Pořád jsme doufali, že to je omyl, ale pak nám otevřela jiná sousedka, pozvala dovnitř a s překladačem jsme se dozvěděli, že našeho kamaráda Khalila si před dvěma lety odvedla leukémie.
Sousedka zavolala Khalilovo sestrám, které si nás u ní vyzvedli. Bylo to sladkobolné setkání. I s jeho ženou a jeho dcerou. Pobyli jsme u nich tak jako před léty. Když největší vedro polevilo, jeli jsme navštívit Khalilův hrob. Khalil byl laskavý, otevřený a vtipný učitel angličtiny, kterého jsme za ten krátký čas, který jsme s ním směli strávit, považovali za našeho Íránského bratra.
Khalile chybíš nám.
S Khalilovo rodinou jsme jeli k nim na zahradu, kde jsme kdysi dávno, za tmy, trhali fíky, pak do vesničky, kde vyrostla Khalilova žena a propovídali jsme večer. Život ale běží dál. Khalilova dcera dostudovala obecné lékařství a právě se specializuje na infekční nemoci a syn má už jen rok do inženýra IT.
Zleva: Khalilova dcera, maminka, žena, sestra a já. Dole druhá sestra a Satya.
Země se potácí i ekonomicky. Jen za 14 dní jsme dnes dostali za 100 dolarů o 2 miliony víc a to v narvaném zlatnictví, kde se místní pokouší uchovat hodnotu peněz nákupem šperků.
A to mluvíme o zemi, kde se rodila civilizace! Někdy mne napadá, jak dlouho bude na výsluní naše, euroatlantická společnost?
Blížíme se pomalu k Pákistánským hranicím a objevili jsme sprchování na odpočívadlech. Íránské dřepací záchůdky jsou vybavené tak dlouhou hadičkou, že se dá jako sprcha použít a dokážeme v areálu po koupeli odpočívat, i když teploměr ukazuje 45 stupňů ve stínu.
Ale pokrok je to jen relativní. Dnes jsme si totiž prohlíželi přes 2 tisíce let starý zavlažovací systém dlouhý 35 kilometrů a vykopaný v hloubce až 300 m! kde je pořád chládek. To na dálničních hajzlíkách není.
Radujte se také, i z nedokonalostí kolem Vás.
S láskou Satya a Yakeen
p.s. Dnes jsme přespali pod hradem, blízko pouštního města Qaen. Využili jsme ranního chladu (28°C) a prolezli ho. Co kdyby se místo hradů dělaly zavlažovací systémy? A místo raket stavěly školy? Unesli bychom my lidé vůbec takový komfort?
p.p.s. Během dávání textu a obrázků na web, jsme přejeli poslední pouštní část cesty do Zahedánu k Pákistánským hranicím. Na pumpě za pouští jsme dostali zadarmo plnou nádrž, a mohli bychom si myslet, že to byla prémie, kdyby se tak nestalo během naší cesty již po šesté. Jsme rádi že jsme si na cestu vzali teploměr jen do 50 stupňů, protože víc bychom jen těžko snášeli. Zítra jedeme do Pákistánu, tak nevíme kdy se ozveme.